Рука Бучацької історії

Пyu-ostapaодивитися на рідне місто крізь призму історії, побачити, як змінилося воно впродовж століття, оцінити, руйнівним чи будівничим був вітер історії, спробував двадцятирічний бучаччанин Юра Остапа за підтримки Андрія Витрикуша. Серія його фоторобіт «Рука бучацької історії» стала сенсацією в інтернет-просторі. Окрім помітної неозброєним оком професійності, переглядаючи світлини, відчуваєш і небайдуже ставлення автора до, так би мовити, об’єкта творчості, його історії та сьогодення.

Ідея в такий спосіб приборкати «вітер історії» належить не Юрі: він її запозичив у львів’ян. А щоб втілити її, довелося чимало часу витратити на пошук ретросвітлин. Про те, який вигляд мав Бучач на початку минулого століття, хлопець дізнавався з польських інтернет-сайтів: там подібних фото є, мабуть, значно більше, ніж у будь-якому з місцевих краєзнавчих музеїв.

— На жаль, не всі знайдені в інтернеті фото можна було використати для проекту, — каже Остапа. — На багатьох із них зображено будівлі, котрих нині вже нема, або, наприклад, дерева затуляють огляд, або неможливо відтворити потрібний ракурс.

Попри певні труднощі, втілити задум хлопцеві вдалося. Ще й почути чимало схвальних відгуків — здебільшого від тих, хто є активними користувачами соціальних мереж. Щоб зробити проект загальнодоступним, розглядаються пропозиції видрукувати світлини у вигляді поштівок або виготовити магнітики — їх туристи, а таких до Бучача приїздить немало, полюбляють купувати на згадку.

Який би розвиток не отримав почин молодих бучаччан, уже нині можна стверджувати, що роблять вони добру справу: з любов’ю змальовують портрет рідного міста з погляду історії. На жаль, штрихи сучасності оптимізму не додають: нині бучацька ратуша, котра не перший рік стоїть у риштуванні, має не найліпший вигляд. Унікальна пам’ятка архітектури середини XVIII століття, зведена архітектором Бернардом Меретином, прикрашена скульптурами всесвітньо відомого Пінзеля, потребує невідкладного порятунку. Якщо й далі будемо дбати про збереження пам’яток архітектури та історії на словах і виправдовувати бездіяльність відсутністю коштів, неповторна краса Бучача та інших міст і сіл нашої області залишиться хіба що на світлинах.

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Рука бучацької історії

Текст: Віра Касіян
Фото: Юра Остапа

Share This Post

Post Comment